Θετική Ψυχολογία στο Εκπαιδευτικό Πλαίσιο – Λευκωσία

• This event has passed.

Η θετική ψυχολογία ιδρύθηκε το 1998, από τον Martin Seligman και που στόχο έχει την προαγωγή της ψυχικής και σωματικής υγείας του   ατόμου, την ανάπτυξη του δυναμικού του, τη δημιουργία αρμονικών διαπροσωπικών και εργασιακών σχέσεων και την επίτευξη των προσωπικών στόχων του. Η διάλεξη θα επικεντρωθεί στην ανάπτυξη και ενίσχυση των ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων όλων όσων εμπλέκονται στην σχολική πράξη.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του CIIM:

Στη Λευκωσία Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου, 18:30 έως 19:30 (δίπλα από το ΚΕΜΑ, Αγλαντζιά)

Είσοδος: 18:00 – 18:30

Μετά την ολοκλήρωση των πιο πάνω παρουσιάσεων θα ακολουθήσει κοινωνική δικτύωση.

Εισηγητής:  Δρ. Νίκος Ηλία, B.A (USA), M.A (USA), P.hD (UK)

Ο Δρ. Ηλία είναι εγγεγραμμένος Συμβουλευτικός Ψυχολόγος. Έχει διδάξει μαθήματα Ψυχολογίας σε διάφορα Πανεπιστήμια στην Κύπρο και στο εξωτερικό και έχει υλοποιήσει    δεκάδες βιωματικά σεμινάρια στην Κύπρο, την Ελλάδα, το ΗΒ και στις ΗΠΑ σε θέματα: Θετικής Ψυχολογίας, Ανθρώπινων Σχέσεων, Προσωπικής & Επαγγελματικής Ανάπτυξης κ.α.

Θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.